Zdarza się też wręcz całkowite odcięcie miejsca odbioru odpadów od drogi dojazdowej. Każdorazowe wydobycie pojemnika – np. W związku z powyższym Politechnika Krakowska postanawia zaprzestać współpracy z Federacją Rosyjską i wstrzymać kontakty z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i ośrodkami badawczymi. Brutalne działania sił rosyjskich na terenie Ukrainy oraz kłamliwą propagandę autorytarnych władz Rosji uznajemy za łamanie elementarnych zasad humanizmu, standardów współpracy między suwerennymi państwami oraz za zagrożenie dla pokoju w Europie i na świecie. Katedra Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej gościła słuchaczy Akademii Wodorowej Orlenu – studentów i absolwentów uczelni z całej Polski, którzy chcą swoją przyszłość związać z branżą wodorową. Politechnika Krakowska, wspólnie z Politechniką Gdańską, jest partnerem merytorycznym II edycji programu.
Laureaci 9. edycji konkursu „O Złoty Indeks PK” odwiedzili Politechnikę Krakowską
5-letnia Marysia to najmłodsza dawczyni tegorocznej akcji “O Włos od pomocy na PK”, zorganizowanej przez studentów Politechniki Krakowskiej. Przy wsparciu wolontariacko pracujących krakowskich fryzjerów i uczniów fryzjerstwa krakowska uczelnia zamieniła się w piątek w salon wiosennych metamorfoz. A wszystko w szczytnym celu – można w nej było oddać włosy na peruki dla dzieci chorych na raka. Wśród autorów prac magisterskich w Konkursie Ministra Rozwoju i Technologii nagrodzono m.in.
- Ta pula była efektem eliminacji podczas Wydziałowych Sesji Kół Naukowych, na których zaprezentowano 143 wystąpienia.
- Zgłoszone przez nich projekty były niezwykle zróżnicowane, ale wszystkie nawiązywały do hasła architektura dla zdrowia.
- Tegoroczna tematyka przewodnia to „Chillout w ogrodzie”.
- W reprezentowaniu uczelni na zewnątrz i wtedy wiedziałem — byłem pewny — że Andrzej nigdy mi nie odmówi, pomimo że sprawiałem mu tym nieraz kłopot, powodując, iż musiał zmieniać swoje wcześniejsze plany osobiste.
- Marek Brzeżański, kierownik Katedry Pojazdów Samochodowych PK.
Projekty z Politechniki Krakowskiej nagrodzone w XII edycji programu „Lider”
Warto podkreślić, iż znaczna część ogłoszeń dotyczyła pracy zdalnej (317). Do grona instytucji kooperujących z Politechniką Krakowską dołączył Urząd Statystyczny w Krakowie. Przedstawiciele obydwu instytucji, rektor PK prof. Andrzej Szarata i Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie, podpisali 1 lutego br. Dodaje, że produkty te mogą także znaleźć zastosowanie w różnych branżach.
Bogaty program kształcenia cyberspecjalistów
Konkurs OPUS na projekty badawcze jest otwarty dla wszystkich naukowców. Standardowo można w nim składać wnioski obejmujące krajowe projekty badawcze, projekty z udziałem partnerów zagranicznych lub z wykorzystaniem przez polskie zespoły wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. W tej edycji konkursu dodatkowo można było składać także wnioski o finansowanie projektów realizowanych we współpracy międzynarodowej zgodnie z Lead Agency Procedure w programie Weave. Wydział Inżynierii Lądowej PK był też pierwszą jednostką akademicką w Polsce, na której powołano na kierunku budownictwo studia magisterskie ze specjalnością BIM (2015 r.).
Doktorantka ma w swoim dorobku udział w licznych programach międzynarodowych, w tym studia częściowe na University of Tennessee w Knoxville. Studia z zakresu gospodarki przestrzennej w specjalności strategie rozwoju regionalnego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Uzyskała uprawnienia budowalne w specjalności architektonicznej do projektowania i kierowania robotami budowalnymi bez ograniczeń. Hasło konkursu fotograficznego Politechniki Krakowskiej jest tożsame z hasłem tegorocznych Dni Jana Pawła II – „Wiara i rozum”.
Sam fakt, że korzystają z tych rozwiązań również inne miasta, nie tylko polskie, ale i europejskie, świadczą o tym, że to są badania i możliwości, które trzeba wykorzystywać. Byłby to krok milowy w walce o czyste powietrze. Trudno jeszcze określić ramy czasowe, kiedy konkretnie moglibyśmy do takich działań przystąpić, ale dzięki dzisiejszej wizycie mamy już za sobą pierwszy ważny krok. Wiemy na czym wsparcie Politechniki mogłoby w tym obszarze polegać i widzę możliwości współpracy – zapowiedział prezydent. – Omawiamy bieżące bolączki i sprawy dotyczące naszej pracy, rozmawiamy o zmieniających się ciągle regulacjach prawnych, budda plinko próbujemy również – jako konferencja – wpływać na kształt prawa w zakresie kształcenia i spraw np. Dzięki zgromadzeniu osób, które zarządzają tymi kwestiami na swoich uczelniach, mamy bardzo szerokie spektrum różnych doświadczeń.
Ranking Perspektyw: PK ma najlepszy kierunek w Polsce
Laboratoria elektroniki i technologii kwantowych, robotyki, Internetu Rzeczy, telekomunikacji z częścią mechatroniczną oraz halą/areną do testowania robotów i dronów. Ponadto laboratoria rozszerzonej rzeczywistości, kwantowe, cyberbezpieczeństwa, e-gamingu, Data Science czy genomiki/bioinformatyki. Jak z warszawskich doświadczeń z budową metra może skorzystać Kraków? Tramwaj, metro, premetro – jak je porównać na podstawie przykładów z różnych miast?